ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ 5-ՐԴ ԽԱՂԵՐ

– ՊԷՅՐՈՒԹԻ ՊԱՍՔԵԹՊՈԼԻ ԽՈՒՄԲԸ
ԱՐՁԱՆԱԳՐԵՑ ԵՐԿՈՒ ՅԱՂԹԱՆԱԿ.

ՊՈՒՐՃ ՀԱՄՈՒՏ ԿՐԵՑ ԵՐԿՈՒ ՊԱՐՏՈՒԹԻՒՆ
– ԷՄԻՆ ՆՈՎՇԱՏԵԱՆ ՈՍԿԻ ՄԵՏԱԼ ՄԸ
ԱՊԱՀՈՎԵՑ ԹԵՀՐԱՆԻ

Երէկ` Երեւանի մէջ տեղի ունեցող Համահայկական 5-րդ խաղերուն երրորդ օրը, տեղի ունեցան բազմաթիւ ճակատումներ` տասը մարզաձեւերուն մէջ:

Պուրճ Համուտի տղոց պասքեթպոլի խումբը, որ խաղերը սկսաւ տպաւորիչ ձեւով` 84-45 արդիւնքով յաղթելէ ետք Մոնրէալի, իր կատարած յաջորդ երկու մրցումներուն յաջորդաբար պարտուեցաւ Սալմաստէն (84-80) եւ Կլենտէյլէն (99-69):

Սակայն Պէյրութի տղոց կազմը արձանագրեց երկու յաղթանակ` յաջորդաբար պարտութեան մատնելով Երեւանը (80-62) եւ Թաւրիզը (84-36):

Տղոց 200 մեթր ազատ լողարշաւի մրցումներուն, Էմին Նովշատեան Թեհրանի եւ իրանահայ պատուիրակութեան համար ապահովեց առաջին ոսկի մետալը, իսկ 50 մեթր ազատ լողարշաւի մրցումներուն ան գրաւեց չորրորդ դիրքը:

Իսկ աղջկանց 4×50 մեթր լողարշաւի մրցումներուն, Թեհրանի խումբը երրորդ դիրքը գրաւելով տիրացաւ պրոնզ մետալին: Խումբին մաս կը կազմէին Սելին Յարութիւնեան, Թալին Յարութիւնեան, Էլին Մելիք-Յակոբեան եւ Սելին Միրզայեան:

Ինչ կը վերաբերի 4×50 մեթր տղոց լողարշաւի մրցումներուն, Թեհրան գրաւեց երրորդ դիրքը` արժանանալով պրոնզ մետալին:

Ստորեւ երէկուան մրցումներուն արդիւնքները.

ՎՈԼԻՊՈԼ. ՏՂԱՔ
Թիֆլիս – Երեւան 0-3
Մեծամօր – Պոլիս 3-0
Ախալքալաք – Ստեփանակերտ 0-3

ՖՈՒԹՊՈԼ
Մոնրէալ – Շահին Շահր 0-1

ՎՈԼԻՊՈԼ. ԱՂՋԻԿՆԵՐ
Մինսք – Պոլիս 0-3
Լա Քանյատա – Աշտարակ 3-2
Թեհրան – Կլենտէյլ 3-0
Սան Փաուլօ – Երեւան 0-3

ՖՈՒԹՍԱԼ
Վանաձոր – Քիեւ 6-3
Ախալցխա – Մարսէյ 5-9
Սան Փաուլօ – Գամիշլի 16-3
Հրազդան – Մոսկուա 5-5

ՊԱՍՔԵԹՊՈԼ. ՏՂԱՔ

Թեհրան - Լոս Անճելըս

Ախալքալաք – Պուէնոս Այրես 28-102
Կլենտէյլ Մոնթրոզ – Շահին Շահր 102-18
Սիտնի – Վիեննա 76-27
Գահիրէ – Սպահան 55-36
Թաւրիզ – Պէյրութ 36-84
Թեհրան – Լոս Անճելըս 69-90
Մոնրէալ – Սալասթ 33-72
Կլենտէյլ – Պուրճ Համուտ 99-69
Գիւմրի – Պոլիս 58-88

 

ՊԱՍՔԵԹՊՈԼ. ԱՂՋԻԿՆԵՐ
Թեհրան – Երեւան 87-50
Փարիզ – Արթիկ 30-65
Կլենտէյլ – Շահին Շահր 92-17
Գիւմրի – Վիեննա 86-24
Մարսէյ – Թաւրիզ 0-20 (ի բացակայութեան)
Սպահան – Ստեփանակերտ 71-40

Ստորեւ կու տանք 2-րդ օրուան մրցումներուն արդիւնքները.

ՊԱՍՔԵԹՊՈԼ. ԱՂՋԻԿՆԵՐ
Թաւրիզ – Վիեննա 60-15
Կլենտէյլ – Գիւմրի 77-55
Սպահան – Արթիկ 65-15
Երեւան – Փարիզ 112-20
Թեհրան – Ստեփանակերտ 92-22
Շահին Շահր – Մարսէյ 20-0 (ի բացակայութեան)

ՎՈԼԻՊՈԼ. ԱՂՋԻԿՆԵՐ
Ստեփանակերտ – Սեւան 3-0
Սան Փաուլօ – Կլենտէյլ 3-2
Լա Քանիատա – Մինսք 3-0
Սիսիան – Պուէնոս Այրես 3-0
Զալտիր – Թիֆլիս 3-0
Պոլիս – Աշտարակ 3-0
Երեւան – Թեհրան 3-1

ՊԱՍՔԵԹՊՈԼ. ՏՂԱՔ
Պէյրութ – Երեւան 80-62
Կլենտէյլ – Մոնրէալ 106-40
Թեհրան – Հալէպ 86-62
Սալմաստ – Պուրճ Համուտ 80-77
Կլենտէյլ Մոնթրոզ – Սիտնի 74-67
Լոս Անճելըս – Ստեփանակերտ 95-68
Սոչի – Թաւրիզ  101-17
Պոլիս – Փարիզ 88-30
Գահիրէ – Ախալքալաք 97-49
Վիեննա – Շահին Շահր 77-52
Ուրմիա – Գիւմրի 71-66
Սպահան – Պուէնոս Այրես 64-59

ՎՈԼԻՊՈԼ. ՏՂԱՔ
Պոլիս – Գիւմրի 3-2
Երեւան – Եղեգնաձոր 3-0
Ստեփանակերտ – Մեծամօր 3-0
Թիֆլիս – Քէօլն 3-0

ՖՈՒԹՊՈԼ
Ստեփանակերտ – Սպահան 4-0
Սասուն – Ախալքալաք 3-2
Չարենցաւան – Նեքլինովքա 1-2
Մոնրէալ – Թիֆլիս 0-2
Պուէնոս Այրես – Երուսաղէմ 3-1
Շահին Շահր – Գիւմրի 1-1
Փառնաուլ – Լա Փլաթա 10-0
Կլենտէյլ – Թեհրան 0-3
Տոնի Ռոսթով – Պրպենք 0-3
Պոլիս – Ուրմիա 3-0

ՖՈՒԹՍԱԼ
Փարիզ – Նիկոսիա 5-6
Անթիլիաս – Ալավերտի 5-4
Երեւան – Պէյրութ 6-3
Թեհրան – Մանչեսթըր 16-0
Սասուն – Նոր Հաճըն 0-7
Շահին Շահր – Արմաւիր 4-6
Պոլիս -Արթիկ 5-6
Նինոծմինտա – Վիեննա 7-3
Սպիտակ – Նեքլինովքա 2-6
Պուէնոս Այրես – Թիֆլիս 3-0
Գիւմրի – Ուրմիա 19-0
Պաղտատ – Քորտոպա 1-9
Վանաձոր – Ախալցխա 21-2
Քիեւ – Մարսէյ 13-2
Սան Փաուլօ – Հրազդան 4-0
Գամիշլի – Մոսկուա 2-12

ԼՈՂԱՐՇԱՒ. ՏՂԱՔ

100 ՄԵԹՐ ԱԶԱՏ ԼՈՂ

1.- Խոսէ Մելքոնեան (Մոնթեվիտէօ) 50″ 59
2.- Միքայէլ Քոլոյեան (Երեւան) 51″ 97
3.- Էմին Նովշատեան (Թեհրան) 52″ 78

50 ՄԵԹՐ ԿՈՒՐԾՔԻ ԼՈՂ

1.- Խոսէ Մելքոնեան (Մոնթեվիտէօ) 28″ 62
2.- Մաթէօ Խաչատրեան (Մոնրէալ) 29″ 48
3.- Գոմեռ Տիլանեան (Սպահան) 30″ 84

ԽՄԲԱՅԻՆ

1.- Երեւան 1′ 37″ 68
2.- Գիւմրի 1′ 45″ 17
3.- Թեհրան 1′ 45″ 87

 

Share this Article
CATEGORIES